Poštovani suvlasnici, susjedi, stanari,
Unatrag nekoliko mjeseci, od strane suvlasnika s zadnjeg stambenog kata, prijavljeni su probitci vode, vlage i puknuća spojeva zidova u zonama uglova stropova kao i samih stropova stanova. Obilaskom istom, utvrđeni su (uočeni) pojavni oblici uslijed prodora vode, te su potvrđene sumnje oko propusnosti kako krovišta zgrade, tako i parapetnog zida po cijeloj sjevernoj strani.
U tom smislu, angažirani su naši kooperanti (građevinske struke) koji su zadnje etaže zgrade pomno pregledali, te su se složili s prije utvrđenim stanjem statičara kako je zgrada u tom smislu postojana, čvrsta i neupitno sigurna, ali da je nakon godina starosti, utjecaja atmosferije i nedavnih potresa oštećena u smislu oronulosti fasadnog sloja koji je na bezbroj mjesta raspadnut i u čije pukotine voda uslijed kiše nesmetano ulazi.Na taj način stanovi na zadnjoj etaži posebno su ugroženi i najviše izloženi prodoru vode (pogotovo stanovi na sjevernoj strani). Snimanjem na terenu, sjeverni parapetni zid izuzetno je u derutnom stanju kroz koji prodire voda u stanove, a najizloženiji stanovi su na 16. katu i to stan Marić i stan Jagarić. Potonjoj suvlasnici je u proteklom periodu saniran dio krova koji se prostire iznad njenog kata gdje je u velikoj mjeri sanirano prodiranje vode, ali i dalje ima povremene prodore i to zbog derutnog parapetnog zida. Opisan problem posebno je aktualiziran u stanu Marić, gdje je šteta od vode vidljiva.
S obzirom na specifikum gradnje zgrade, visinu i zahtjevnost samog zahvata saniranja parapetnog zida, ponude onih građevinaca koje bi se mogle uzeti u obzir iznose poprilično izdvajanje iz pričuve zgrade. Parcijalno saniranje parapetnog zida bez sanacije krovišta iznosi cca 12.000 eura, gdje nitko neće dati garanciju da do izljeva neće ponovno doći. Ovo je iznos koji je u visini cca pola budžeta zgrade.
Kako ne želim biti odgovoran za moguće propuste izvođača radova, te odobriti nemali iznos iz zajedničke pričuve, angažirao sam stručnjake za vlagu s Građevinskog fakulteta (prof. Milovanović) i tvrtku Modum iz Splita (dubinsko termosnimanje betonskih konstrukcija) koja će točno detektirati prodor vode i strukturalna, oku nevidljiva oštećenja. Na taj način rizike ćemo svesti na minimum, te odlučiti kako dalje u sanaciju i rekonstrukciju.
Paralelno s tim, ovim putem vas izviješćujem da je ponovno aktualizirana tema oko dodjele sredstava iz fondova EU oko sanacije fasada i rekonstrukcija izgleda višestambenih zgrada. Natječaj će biti otvoren u rujnu ove godine, gdje više neće biti “najbržeg prsta”, već će se vršiti klasično bodovanje.
U tom smislu, plan je do ljeta izvršiti sve pripremne radnje s izvođačem izrade glavnog projekta i konzultanta koji bi nas zastupao na natječaju, te potom planiram sazvati sastanak suvlasnika na ovu temu, naravno i donijeti odluku: hoćemo li ići u potpunu obnovu, djelomično saniranje oštećenih dijelova zgrade ili nešto treće?-
Srdačno,
U Zagrebu, 27.03.2023.
Predstavnik suvlasnika,
Dejan Vrgoč